WhatsApp’a Fark Atan Viber – WhatsApp ve Viber Farkı Nedir ?

Bilindiği üzere whatsApp gizlilik sözleşmeni güncellemişti ve bu kararın verilmesinin ardından ünlü ve diğer kişiler WhatsApp hesabını silerek kaldırdı.Şimdi ise whatsapp kullanıları yeni alternatif uygulaması peşinde, hemde 5 farkla.. .)

Viber ve WhatsApp’ta Kullanılan Ortak Özellikler

En belirgin ortak özellik iki uygulamanın da ücretsiz bir şekilde kullanım imkanı tanımasıdır. Bunun dışında;

  • Uçtan uca şifreleme yöntemi
  • Grup sohbetleri yapabilme
  • 3G, 4G ve Wi-Fi üzerinden erişim sağlama
  • Google Asistan ve Siri Uygulamalarıyla bağlantı kurabilme
  • iOS, Android ve Windows işletim sistemli cihazlardan giriş yapabilme
  • Mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme
  • Fotoğraf, video, ses dosyası ya da çeşitli formatlarda dosyaları mesaj üzerinden gönderebilme

1. VolP Özelliği

WhatsApp ya da Viber, her iki firma da kendi uygulamaları üzerinden diğer kayıtlı kullanıcıları ücretsiz bir şekilde arayabilmemize imkan tanıyor. Ancak iş, uygulamayı cihazına yüklememiş birisini aramaya geldiğinde, bu konuda Viber bir adım önde. Çünkü Viber uygulamasını kullanarak normal mobil ya da sabit telefonları çok düşük ücretler karşılığında kolay bir şekilde arayabiliyorsunuz. VolP özelliğine sahip Viber Out‘u bünyesinde bulunduran uygulama ile kullanıcı hesabınıza kredi kartı ya da PayPal üzerinden kredi yükleyerek arama yapabiliyorsunuz.

2. Masaüstü Erişim İmkanı

WhatsApp‘ta Windows ve Mac sistemli cihazlar üzerinden bağlantı kurulabilse de bu sadece mesajlaşmayla sınırlı kalıyor. Sesli ya da görüntülü olarak birisiyle iletişim kurmak istediğinizde ise uygulamanın yüklü olduğu mobil cihaza geçiş yapmanız gerekiyor.

WhatsApp‘ın bu yönü göz önüne alındığında Viber‘in sağladığı kolaylık açık ara farkla önde dimek yanlış olmayacaktır.Günlük hayatınızda kullandığınız sohbet seçeneklerine kolay bir şekilde erişebileceğiniz masaüstü uygulaması ile dilediğiniz herhangi bir kullanıcıyla mesajlaşmanın yanında görüntülü ve sesli arama da yapabiliyorsunuz.Bunun yanında Viber Out üzerinden rehberinizdeki diğer kişileri de sesli olarak arayabiliyorsunuz.

3. Gizli Hesaplar ve Sohbetler

Viber dünyanın en gizli iletişim deneyimi olma yolunda ilerlediği için bu iddiasının arkasında durarak gizli hesapları da bünyesine katmak istiyor.Bu tür sohbetlere erişim için uygulama içerisinde yer alan genel butonuna tıklamanız gerekiyor. Gizli hesapların ayarları genelde popüler markalar ya da ünlü kişiler tarafından yapılıyor. Çünkü bu yolla belirli bir kitleye ulaşmak daha kısa sürede gerçekleşebiliyor. Bunun dışında siyaset, fotoğraf, müzik ya da diğer alanlarda başlıklarla açılmış gruplarda Viber‘de sıklıkla kullanılıyor. Bu tür gruplarda paylaşımları beğenebileceğiniz gibi bazı hesaplara mesaj da atabiliyorsunuz.

4. Gizli Sohbet

Eğer sohbetinizin gizli kalmasını istiyorsanız, Viber tam da sizin aradığınız uygulama diyebilirim.Bunun için yapmanız gereken, sohbet etmek istediğiniz kişinin adına tıklayıp sohbet bilgisi ve ardından da bu sohbeti gizle butonunu seçmek.Bu işlemleri yaptıktan sonra kendi belirlediğiniz PIN ile sohbete giriş yapabilirsiniz.(Bu ilişkilere ciddi darbe vurabilir, samimi söylüyorum bakın.)

5. Oyun Oynama

Bilindiği üzere WhatsApp içerisinde oyun oynayabileceğiniz herhangi bir bölüm bulunmuyor.Viber oyun tutkunlarını bu zevkten mahrum bırakmamak adına kullanıcılarına güzel bir sürpriz yapmış.Uygulama üzerinden kişiler listenizde ki diğer kullanıcılarla karşılık olarak oyun oynayabileceğiniz bir oyun listesi bulunuyor.

 

Bu Yazıyı Paylaşın
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x