Tam Kapanmada Kargo Şirketleri Açık Mı ?

Bildiğiniz üzere korona (covid-19) yüzünden ülkemiz geneli 17 gün tam kapanmaya girmiş bulunuyoruz.Gelişen teknoloji ve yazılımlar sayesinde istediğimiz ürünleri anında sipariş edebiliyor ve 2-3 iş günü yada gün içerisinde istediğimiz ürünleri belirlediğimiz adrese getirtebiliyoruz.Ee şimdi ne olacak internetten ürünleri sipariş edemiyecek miyiz ? dediğinizi hissediyorum..

Kısas

Hayır tam tersi, eve kapanma süreçleri insanları internet üzerinden alışverişlere sevk etti.E-ticaret sayesinde bir çok firma daha fazla kazanç sağladı.Ayrıca tek türkiye’nin değil dünya ekonomisinin yarısından fazlasını e-ticaret oluşturuyor.Çünkü artık e-çağ’da yaşıyoruz ve dolayısıyla sokağa çıkmadan internet üzerinden istediğimizi alabiliyoruz.Yanlış hatırlamıyorsam yurt dışında küçük çaplı alışverişler için dron kullanılarak siparişleri müşteriye teslim ediyorlar.Bu sayede her anlamda daha güvenli bir alışveriş imkanı oluyor.

Örneğin çin’de bazı insanlar hiç dışarıya çıkmadan herşeyini internet üzerinden sipariş vererek ihtiyaçlarını karşılıyor.Türkiye’de ise e-ticaret zirve yapmış durumda.Örneğin hepsiburada’dan günde toplamda 350 bin ve fazlası kargo çıkmakla kalmıyorken 2018-2019 yıllarında efsane cuma günlerinde sadece 410 milyon ciro elde ettiler.Bknz: ayları, yılları ve diğer kampanyaları hesaba katmadık daha.. 🙂

Tam Kapanmada Kargolar Açık Mı ?

Aras Kargo

Aras Kargo

Aras Kargo, pandemi dönemi için aldığı önlemlerine devam ediyor. Bu noktada personellerin sosyal mesafeye dikkat ettiği, kendini virüsten koruduğu ve şubede strerilizasyon çalışmaları var. Aras Kargo’nun COVID-19 kapsamında aldığı tüm önlemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kapanma dönemiyle ilgili Aras Kargo’yla yaptığımız görüşmede ise sistemde yeni bir değişiklik yapılmadığını gördük. Aras Kargo, kargoyla bir kez dağıtıma çıkıyor ve bu süreçte alıcıya ulaşılamazsa kargoyu şubeye bırakıyor. Burada 3 iş günü boyunca bekleyen kargoyu kimse almazsa göndericiye iade ediliyor. Eğer bu süreçte Aras Kargo’ya ulaşırsanız ek ücret karşılığında kargonuzu yeniden dağıtıma çıkarabiliyorlar.

Aras Kargo’nun çalışma takvimine baktığımızda ise 1 Mayıs’ta izinli olunduğunu görüyoruz. Bunun dışında cumartesi günleri yarım gün çalışmaya devam edilirken pazar günleri ise tatil oluyor. Bayram günlerindeki çalışılıp çalışılmayacağıyla ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

MNG Kargo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ülkemizin bir diğer büyük firmalarından MNG Kargo da pandemi döneminde tam performansla çalışacak firmalardan. MNG Kargo’dan elde ettiğimiz bilgilere göre kargo dağıtıma bir kez çıkıyor ve alıcıya ulaşılamazsa şubeye bırakılıyor. Eğer bu süreçte MNG Kargo’ya ulaşırsanız ek ücret karşılığında kargonun yeniden dağıtıma çıkmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bununla birlikte 1 Mayıs’ta kapalı olduklarını açıklayan MNG Kargo, normal günlerde ise cumartesi yarım gün, pazar günleri ise izinli olacak şekilde haftayı tamamlıyorlar. MNG Kargo’nun bayramda çalışıp çalışmayacağıyla ilgili bir bilgi henüz mevcut değil.

HepsiJet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Herhangi bir şubesi bulunmayan HepsiJet, bu sebeple kapanmaya en uygun kargo firmalarından biri olmuş durumda. HepsiJet’te kargo bir kere dağıtıma çıkıyor ve ilk gün ulaşılamazsa ikinci sefer yeniden dağıtıma çıkartılıyor. Bu iki günde de dağıtım sağlanamazsa kargo beklemeden doğrudan göndericiye iade ediliyor. Dağıtıma çıkarılmadan önce telefonla arayıp müsaitlik durumunu öğrenen HepsiJet, kapanma döneminde en başarılı kargo firmalarından biri olacak gibi duruyor.

HepsiJet’te hafta sonu cumartesi günü çalışmaya devam ederken pazar günleri ise gönderim sağlamıyor. Bayram tatilinde ise ilk gün hariç sürekli gönderim sağlanmaya devam edecek.

Sürat Kargo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sürat Kargo, COVID-19’a karşı aldığı önlemlerle TVRM COVID-19 sertifikası almayı başaran ilk kargo şirketi olarak hizmet veriyor. Kargo firmasının gönderim planına baktığımızda ise dağıtım için alıcının bir hakkı bulunuyor. Yani Sürat Kargo’da şubeye ulaşan kargo bir kez dağıtıma çıkıyor ve bu aşamada alıcıya ulaşılamazsa 3 iş günü şirkette bekletildikten sonra kargo gönderiyi yapan kişi veya şirkete geri gönderiliyor.

Sürat Kargo da normal şartlarda cumartesi günü yarım gün, pazar günü ise izinli olacak şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Firmanın çalışanları 1 Mayıs’ta izinli olacaklar.

PTT Kargo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapanma kapsamında 09.00 – 16.00 saatleri arasında açık kalacak PTT Kargo, kargoyu bir kez dağıtıma çıkartıyor. Eğer bu dağıtımda alıcıya ulaşılamazsa kargo şubede 10 iş günü boyunca bekliyor ve sonrasında göndericiye iade ediliyor. PTT Kargo, kurye dağıtımlarına cumartesi ve pazar günleri de devam ediyor.

Yurtiçi Kargo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yurtiçi Kargo‘ya baktığımızda ise diğer pek çok kargo firmasının uyguladığı benzer prosedürlerle çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. Firma, şubeye gelen kargoyu bir kez dağıtıma çıkarıyor ve alıcıya ulaşılamazsa 3 iş günü şubede bekletiyor. Eğer bu süreçte alıcı kargosunu almaya gelmezse kargo göndericiye iade ediliyor. Yaptığımız görüşmede Yurtiçi Kargo’nun ek ücretle yeniden dağıtıma çıkarmadığını, ancak yerel şubelerin kendi insiyatifine bağlı olarak yeniden dağıtım yapabileceği bilgisine ulaştık.

1 Mayıs’ta izinli olacak Yurtiçi Kargo, normalde ise Cumartesi günleri yarım gün çalışırken pazar günleri ise tamamen izinli oluyor. Bayram tatiliyle ilgili bir bilgi ise henüz yok.

Bu Yazıyı Paylaşın
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x