FACEAPP Uygulaması Veri Korsanlığının ve Arkasındaki Gerçekler

Yeni internet modası FaceAPP uygulaması ile bir dakikada yaşlanmanın keyfini çıkartın.Artık yaşlanmayı bir ömür boyu beklemenize gerek yok.İlk giriş yazım bile sizi FaceAPP kullanmaya teşvik etmiştir.Çünkü öyle bir yazı ile girdim ki, betimleyici, merak uyandıran, istek uyandıran bir yazıydı.İtiraf edin sizde ilk girişte etkilendiniz.Birden deneme arzusu doğdu ve ilginizi çekti. 🙂

Bu yüzden bu tip sloganlı yazılar bilinç altını etkilemekte önemli rol oynamaktadır.Farklı isteklere duyulan arzular fiziksel yaşamımızı tetikler.

Yapay zekâya sahip fotoğraf editörü uygulaması; kişileri yaşlandırabiliyor, gençleştirebiliyor ve kişilerin farklı bir cinsiyette nasıl görüneceğini betimleyebiliyor. Tabii ki bu kadar başarılı olan bir uygulama, birçok kişinin farkına varmadığı bir güvenlik ve gizlilik sorununu da beraberinde getiriyor.

FaceApp’in hizmet koşulları, “Aşağıdaki lisans dışında, FaceApp ve sizin aranızda bulunan Kullanıcı İçeriği’ne ait tüm haklar size aittir. Dahası FaceApp, Hizmetler’de ya da Hizmetler aracılığıyla paylaştığınız hiçbir şeyin mülkiyetini talep etmez” şeklinde bir açıklamayla başlıyor. Tabii ki burası işin tozpembe kısmı…

Yakında Face-APP veritabanları sızdırıldığında ve satıldığında,aklınızı kullanırsanız belki facebook’a dava açma hakkınız doğabilir.Fakat birşeyi değiştirmeyecek, yani para filen alacağınızı sanmayın.FaceAPP kullanım sözleşmesi gereğince hiçbir itiraz etme şansınız yok.

Nasıl mı ?

FaceAPP Kullanım Sözleşmesinin Bir Kısmı:

 
“(Bu anlaşmayı onaylayarak) FaceApp’e; şu an bilinen ya da daha sonradan üretilmiş herhangi bir medya formatında, sizin Kişisel İçeriğiniz ile ilişkili olan Kişisel İçeriğinizi kullanmak, kopyalamak, değiştirmek, adapte etmek, yayınlamak, çevirmek, türemiş çalışmalar yapmak, dağıtmak, kamuya yayınlamak gibi konularda sürekli, geri çevrilemez, özel olmayan, telifsiz, dünya çapında, tamamen ücretli, transfer edilebilir ve alt lisanslanabilir lisans verirsiniz. Hizmetleri kullanarak Kullanıcı İçeriğinin ticari olarak kullanılabileceğini kabul etmiş olursunuz. Ayrıca, FaceApp’in Kullanıcı İçeriğinizi ticari olarak kullanmasının size ya da Kişisel İçeriğiniz adına hareket etmeye yetkisi olan herhangi birine herhangi bir zarar vermeyeceğini de kabul edersiniz.”
 
Yukarıda okuduğunuz kısmı kısaca özetlememiz gerekirse FaceApp üzerinden herhangi bir şey yaptığınız zaman FaceApp, bu ‘şeyle’ istediğini yapma hakkına sahip. FaceApp, sizin içeriklerinizi sizin izninizi almadan (aslında uygulamayı kullanarak izin veriyorsunuz) paylaşabilir, görüntüleyebilir ve kullanabilir.
 
Tüm bunların yanı sıra, yine sözleşmede geçtiği üzere bu paylaşım ya da kullanımlar sonucunda maddi, manevi ya da psikolojik herhangi bir zarar görürseniz bunun farkında olduğunuzu da beyan ettiğiniz için tüm haklarınızdan feragat etmiş oluyorsunuz.
 
Son olarak FaceApp’in dosyalarınızı depolama konusunda da küçük bir açıklaması olduğunu, siz hizmetteki verilerinizi silseniz bile FaceApp’in bu verileri depolama hakkına sahip olduğunu belirtelim. Nasıl diye soracak olursanız, uygulamayı kullanmaya başlayarak bu hakkı FaceApp’e devrettiniz.

Ne Olacak Canım Amann..

Ne olacak canım bir fotoğraftan aman diyenlere FaceAPP‘da ki fotoğraflarınız şunlar için kullanılabilir;

Bu görüntüler sizlerin kişisel verilerinizi tümleştiriyor yani (birleştiriyor), daha sonrasında kısmen illegal istihbarat örgütlerinde,terör propagandalarında, kişisel gizli banka hesaplarınızda, hücre çözümleyicilerinde ve daha fazlası için her illegal olaylar için kullanılabilecek olduğu düşünülmektedir.Yurt dışındaki reklamlarda sizin yüzünüzü kullanabilirler.(Bazı reklamlar için oyuncu bulamayabiliyorlar, ya da daha ucuz olsun diye sizin yüzünüzü kullanıyorlar. Aynı zamanda pornografik içeriklerde kullanabilir.İnternetde çıkan pop-up tarzı reklamlarda kullanılabilir.) Kötü yazılımlar ile sizin üzerinizden para kazanabilirler.Dahası da var, bir yapay zeka sisteminde yüzleriniz pixel pixel işleniyor ve kodlanıyor olabilir.Yakın gelecekte sizler olmayacaksınız ama genetik kodlarınız ve pixel pixel simalarınız sistemlerinde çalışıyor olacak..  Daha bunun gibi bir sürü örnek sayılabilir.”

**
Yani kısaca bütün genetik kodlarınızı,kişisel verilerinizi FACEAPP’e devrettiniz.Gelecekte yeni yüzler, yeni prototipler ayaklanacak gibi gözüküyor..

Böyle bir şey olmasını istemezdim ama, boş kaldım,merak ettim, bu yüzden yaptım diyenlere sorun değil.Hemen çay demleyin ve gelekte sizin olacağınızı düşleyin.. 🙂

Bu Yazıyı Paylaşın
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x