Yerli ve Milli Anakartımız Ne Kadar Yerli ?

Yerli ve Milli Anakartımız Ne Kadar Yerli

Şu tür başlıkları atmayı pek sevmesemde ne yazık ki, işin gerçek yüzünü yansıtmak istiyorum..

Geçtiğimiz günlerde “ilk milli anakart” diye çok haber gördünüz. Lakin bu haber ve açıklamalarda üretime dair bir iz veya komplike bir çalışmayı veyahutta bu anakartın nasıl ortaya çıktığını anlatan “teknik” bir açıklamayı göremedik.

Bunun üzerine araştırma yaptık ve “ilk milli anakart” olduğu iddia edilen anakartın Çin üretimi “Dianjitek” markasının “ITX-K37X67 V1.4” model numaralı anakartı olduğu farkettik.

ÜRÜN : http://dianjitek.com/detail.php?id=220

Bu konu üzerine “ilk milli anakart” diyen kişi veya kişilerin sağlam açıklamalar ve verileri bize sunması gerekmektedir. Şuan genç nufüsün en büyük heveslerinden biri de donanım sektöründe milli bir şeylerin haberlerini duymak bu durumun suistimal edilmesine de tahammülü olacağını hiç zannetmiyoruz lakin bu haberler doğrultusunda ŞUANLIK yapılan açıklamalar ile “ilk milli anakart” söylemi gerçeği yansıtmamakta Devletimiz de bu gibi durumların araştırmasını iyi yapmalı yanlış yerlere Teşvik primi vermemelidir.

Bu durum ile ilgili gerçek ve “evet yerli ilk milli anakartımızı üretmişiz” diyebileceğimiz açıklamaları heyecanla beklemekteyiz…

Kime Göre ve Neye Göre Yerli ?

 

Yerli ve Milli Aksamı Nedir ? Bu başlığın altında bir çok soruyu birleştirebilirim fakat bunu yapmak istemiyorum.Artık kavram farkını anlamamız gerekiyor,ne kadar eski “türkiye” olmasakta “türk milli ve milliyetçi” ruhumuzu kaybetmemeliyiz diye düşünüyorum.
Fol Yok Yumurta Yok
Bknz;
Yerli ise niye fabrikasını görmedik ? Ham maddesi nasıl üretiliyor ? 1 Milyon Dolar Bütçe tek bir anakart için mi gitti ? vs. vs..
Bu sorular diğer soruları beraberinde getirir.Biz bunları cevaplayamayız,onlarında cevaplayacağını sanmıyorum.Siyasete bağlamak istemem ancak bu haber yada her neyse M.vekilinin telefon faturası olayına dönmüş 🙂
Aslında Çok ZEKİ’yiz
Aslında çok zekiyiz çünkü ; her gün , her saat, bir çok üniversite’de farklı alanlarda farklı dallarda teknoloji,bilim çalışmaları yapılmakta olduğunu biliyoruz.Nanoteknoloji ile esnek güneş panelleri üretilen,1 volt akımı 220 akıma dönüştüren,ilk frekans bozucu ve yöneltici sistemi geliştiren,sinyal yansıtıcı boya üretilen,ve tübitak’ta kabul edilmeyip patentini yurt dışında zorla aldırılan öğrencilerin çabası boşuna gidiyor..Türk milletini küçümseyen femonil insan grupları ya birşey bilmiyor,  yada bugüne kadar hep umutsuzlardı..Burada bir çok ürettiğimiz teknolojimizi göstermek isterdim fakat bir daha ki yazımda bu konuyu işleyebilirim.
Peki İsteğimiz Nedir ?
Çok bir şey istediğimizi sanmıyorum,devletimiz zaten teknoloji alanında öncü,ileri,ve geliştirmeye ve gelişmeye açık olan bir devlet.Bir çok teknoloji alıyoruz ve bunun yanı sırada üretiyoruz.Şurada Aldığımız ve yaptığımızın yanı sıra en ufak detayda eklemek isterim ,başarılı ve geliştirmeye açık olan öğrencilerimiz yada hocalarımızı belirli alanlarda bu tür ofis AR-GE alanları kurulup devletimizin gelişimine katkı sağlamaktır.Bu yönde ilerlersek kısa sürede aylıkçı formundan çıkılıp yenilikçi ve gelişimci formuna katkı sağlayacağını düşünüyorum.
Diyelim ki siz bir teknoloji ürettiniz var olmayan bir teknoloji,bunu açıklamanız ve başvuru yapmanız gerekiyor patent almanız için.Peki işe yarar bir teknoloji kabul edilmediğinde ne yaparsınız ? Bu esnada benim söylediğim ar-ge gelişim alanları ve geliştirmeleri geliyor.Eğer bir sistemi anlamayan birisi varsa anlatacak kurum yada geliştirme ofisleri olmaları ve destek vermeleri diye düşünüyorum.

Borku’nun ‘ürettiği’ cihaz akademik heyetten onay aldı, 436 bin liralık fatura kesildi…

‘Yerli ve milli anakart ürettiği’ iddiasıyla gündeme gelen Ferit Borku‘nun Çin’in internet sitelerinde satılan anakartla birebir aynı olan ürünü için satmaya çalıştığı ortaya çıktı. Borku’nun devletten hibe istediği de öğrenildi.

Bursa’da yaşayan 18 yaşındaki Ferit Borku’nun yaklaşık bir milyon liralık yatırım yaparak yerli imkanlarla elektronik anakart üretmeyi başardığı öne sürüldü.

Güneş gazetesinin haberine göre, “Yerli imkanlarla elektronik anakart üretti” başlıklı haberle gündeme gelen Borku, verdiği demeçte ‘kendine kaynak oluşturup yaklaşık 2 yılda kurduğu ekibiyle anakart ürettiği’ ve ‘çalışmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gözetiminde gerçekleştiği’ ifadelerine yer verdi. Ancak Borku’nun ‘milli ve yerli’ diyerek lanse ettiği anakartı, Çin malı çıktı.

Tek bir parçasını bile üretmediği projesiyle Bursa Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne girmeyi başaran Borku, devletten hibe desteği istedi.

436 bin liralık fatura!

Borku’ya AR-GE harcamaları için 436 bin TL’lik naylon fatura kesildi. Hatta ‘özgün’ tasarımını, gözlemci akademik heyetten onay alarak ‘teknolojik ürün’ şeklinde tescillettirmeyi dahi başardı. Ancak söz konusu anakartın Çinli teknoloji devi Dianjitek firmasına ait olduğu tespit edildi.

120 dolara satın aldı

Firmanın ‘ITX-K37X67 V1.4’ model anakartını 3 yıl önce piyasaya sürdüğü belirlendi. Söz konusu ürün ve türevleri, Çin’in alışveriş sitesi Aliexpress’te satılıyor. Ferit Borku’nun 120 dolara temin ettiği anakart üzerinde yaptığı değişiklikler ise pleksiye kazınmış logoyla imzalar ve etrafına yerleştirdiği 5-10 liralık şerit led aydınlatması.

Kimler haber yaptı?

Hürriyet’ten Cansel Oruç, “18 yaşında Türkiye’nin ilk yerli ana kartını üretti” başlıklı köşesinde Ferit Borku’nun haberini yapmıştı.

Haber, hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinde de “İlk milli anakartı üreten genç girişimci, destek bekliyor” başlığıyla gündem olmuştu.

Ferit Borku hakkındaki haber, başta TRT olmak üzere Yeni Asya, Ortadoğu, Yeni Söz, Türkiye gibi gazetelerde de çıkmıştı.

Borku hakkındaki haberler, internet medyasına da Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilmişti.

yararlanılan kaynaklar : Donanımarşivi
Bu Yazıyı Paylaşın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir