DDOS Nedir ?

DoS (Denial of Service / Hizmet Engelleme) saldırısı belirli bir web sitesini, sunucuyu veya çevrimiçi hizmeti sınırlamak ya da tamamen ortadan kaldırmak için bilgisayar korsanları tarafından yapılan bir saldırıdır. DoS saldırısını gerçekleştirmenin birden fazla yolu vardır fakat günümüzde en popüler olanı DDoS (distributed denial of service / dağıtık hizmet engelleme) saldırısıdır.

DDoS saldırılarında birden fazla bilgisayar sistemi veya nesnelerin interneti cihazları gibi bağlantılı araçlar saldırı trafiği kaynağı olarak kullanılır. Saldırı sırasında, muhtemelen bir Trojan’a (Truva atı) maruz bırakılmış olan bilgisayarlar veya diğer kaynaklar tek bir sistemi hedefler ve bir sunucuyu kullanılamayacak noktaya gelene kadar verilere boğmaya zorlanır. Bu nedenle, hem hedeflenen sistem, hem de kötü amaçlar için bilgisayar korsanı tarafından kullanılan tüm sistemler DDoS saldırısının mağduru olur.

DDoS saldırıları, bireysel olarak çalışan bilgisayar korsanları, organize suç çeteleri veya devlet kurumları gibi çeşitli aktörler tarafından gerçekleştirilebilir. Bir DDoS saldırısının arkasındaki sebep çocukça bir şaka, intikam veya politik aktivizm olabilir. Saldırılar kimi zaman hedef sistemde sadece küçük bir sıkıntıya neden olurken kimi zaman sistemde uzun süreli çöküşe yol açabilir. Bazı durumlarda ise kötü kodlamalar, eksik güncellemeler, dengesiz sistemler ve hatta hedef sistemlere yönelik yasalara uygun talepler DDoS benzeri sonuçlara neden olabilir.

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir